تبلیغات
وبلاگ فرهنگی هیئت عزاداران کوثر تبریز - ترس از مسخره شدن عامل بسیاری از بی‌دینی‌ها
سه شنبه 4 بهمن 1390

ترس از مسخره شدن عامل بسیاری از بی‌دینی‌ها

   نوشته شده توسط: kosar_delkhoon    نوع مطلب :دینی و مذهبی ،

ترس از مسخره شدن عامل بسیاری از بی‌دینی‌ها

حجت الاسلام علیرضا پناهیان در دهۀ اول محرم، در دانشگاه هنر با موضوع «عنصر شجاعت در هنر و حماسه» به ایراد سخنرانی پرداختند. گزیده‌ای از سومین جلسۀ این سخنرانی در ادامه می‌آید:ما بیش از اینکه با شجاعت درگیر باشیم، با ترس درگیر هستیم. 

ما در زندگی خیلی با این مفهوم درگیر نیستیم كه آیا ما شجاع هستیم یا خیر؟ اگر شجاع نیستیم چگونه باید شجاعت را به دست بیاوریم؟ شجاعت نه در متون دینی ما فراوانی بالایی دارد و نه در زندگی ما، به عنوان یك مسأله یك نیاز و یك درگیری به چشم می‌خورد. همانطور كه شجاعت در اخلاق و در روایات ما به عنوان یك فضیلت تحسین شده است، ما هم در زندگی خود آن را تحسین می‌كنیم و بیشتر از این درگیر شجاعت نمی‌شویم.   

ولی روی دیگر سكه شجاعت، ترس است كه موضوع بسیار مهمی است كه هم در متون دینی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و هم در زندگی ما فراوان یافت می‌شود. ترس در زندگی ما فراوان است، ولی انواع و اقسام مختلفی دارد.

ما بخش هایی از ترس خود را نمی‌بینیم، چون به آن عادت كرده‌ایم و بخش‌هایی از ترس را بد نمی‌دانیم، چون روحمان با آن عجین شده است؛ در حالیكه همین ترس‌ها كم كم روح ما را سیاه می‌كند، معنویت ما را می‌گیرند و به ما قساوت قلب هدیه می‌دهند. یكی از دلایل قساوت قلب، ترس‌های كوچكی است كه در زندگی ما بسیار زیاد است. محبت و ترس، دو انگیزۀ اساسی در زندگی انسان.        

ترس، خاستگاه انسانی دارد كه باید طبیعت انسان را مطالعه كرد تا ضرورت ریشه كن كردن ترس‌های موهوم و شرك آلود مشخص شود.   

در بررسی انسان‌شناسانه ترس می‌توان چنین گفت كه انسان دو انگیزه اساسی برای همه حركت‌ها و برنامه‌ریزی‌هایش دارد: 1. محبت ، 2. ترس‌؛ اگر چه روی دیگر سكۀ محبت، نفرت است ولی نفرت در زندگی انسان خیلی به كار نمی‌آید، همانطور كه آن روز سكه ترس هم شجاعت است ولی شجاعت در زندگی خیلی مورد اهتمام نیست. حضرت علی(ع) می‌فرمایند: «ضَبْطُ النَّفْسِ عِنْدَ الرَّغَبِ وَ الرَّهَبِ مِنْ أَفْضَلِ الْأَدَب‏؛ كنترل نفس هنگام دوست داشتن و هنگام ترسیدن، برترین ادب و تربیت‌یافتكی است.»(غررالحکم/428)یكی از روش‌های غلط در تربیت فرزند، ترساندن است·     یكی از روش‌های غلط در تربیت فرزند، ترساندن است؛ ترساندن در سنین خردسالی از چیزهای موهوم و در نوجوانی و جوانی با ترساندن از قبول نشدن در كنكور، ترساندن از نداشتن شغل و درآمد و .... مادرها باید دقت كنند كه بچه را ترسو تربیت نكنند.   

محبت (خوب یا بد) نیمی از انگیزه‌های انسان را تشكیل می‌دهد، ترس هم نیمی دیگر از انگیزه ها را. چه لبخندهای فراوانی كه نه از روی خوش اخلاقی است، بلكه از سر ترس است. چه مهربانی‌های فراوانی كه نه از سر محبت، بلكه از سر ترس است. چه حیا و نجابت و تواضعی كه نه از سر حیاء و تواضع و نجابت، كه از سر ترس است. بعضی‌ها كه به ظاهر با كلاس و با ادب و مقید به آداب هستند، می‌ترسند كه نتوانند نزد مخاطب موقعیت خوبی پیدا نكند و آداب را رعایت می‌كنند. شاید فکر کنیم كسی كه ادب را رعایت می‌كند، دیگران را دوست دارد و آنان را قابل احترام می‌داند كه ادب را رعایت می‌كند، ولی خیلی اوقات اینطور نیست، او از مسخره شدن می‌ترسد.ترس از مسخره شدن عامل بسیاری از بی‌دینی‌ها / تمام انبیاء الهی مورد تمسخر واقع شده‌اند.   

ترسیدن از مسخره شدن عامل بسیاری از بی‌دینی‌ها است. مراقبت کنیم که به دلیل ترس از مسخره شدن، قسمتی از دین را كنار نگذاریم. قرآن می‌فرماید: یا حَسْرَةً عَلَى الْعِبادِ ما یَأْتیهِمْ مِنْ رَسُولٍ إِلاَّ كانُوا بِهِ یَسْتَهْزِؤُن(یس/30) ؛ تمام انبیاء الهی مورد تمسخر واقع شده‌اند. در یك نظرسنجی كه در مورد انگیزه كم رنگ شدن حجاب در دانشكده‌ای برگزار شده بود، 70 درصد از كسانیكه حجاب آن‌ها در دانشگاه كمتر شده است، علت آن را ترس از مسخره شدن اعلام كرده‌اند. اشتیاق به گناه یا میل به شهوترانی در بسیاری از موارد عامل بی‌دینی نیست، بلكه غالباً ترس از تمسخر عامل بسیاری از بی‌دینی‌ها در جامعه است.ترس یكی از عوامل مهم سیطره یهود بر كشورهای غربی است.   

اگر قرار باشد مملكتی از دشمنانش نترسد، تك تك آدم هایش نباید بترسند و شجاعت داشته باشند. ما در جامعه فعلی خود، علی رغم تمام مشكلاتی كه داریم، اما جامعه خیلی خوبی در این زمانه داریم. در حالی که ترس یكی از عوامل مهم سیطره یهود بر كشورهای غربی است. یا مثلاً ترس از پلیس در غرب باعث رعایت نظم در رانندگی شده است. در روایات ما یكی از ریشه‌های ترس را قمار كردن دانسته‌اند كه متاسفانه در غرب رواج فراوان دارد.    

نجات این انسان ها كار شما جوانان است. 99درصدی كه در غرب قیام كرده‌اند، تشنه عنایت شما هستند. اینكه یك درصد حاكم در غرب این همه با شما دشمنی می‌كنند، علتش این است كه ملت‌ها را بیدار نكنید، كه البته بیدار كرده‌اید. در این بازی دومینو كه با پیروزی انقلاب اسلامی شروع شده، غرب فهمیده است كه این بازی تا آخر ادامه می‌یابد و آخرین مهره‌هایی كه به زمین می‌افتد در خود آمریكا خواهد بود. بدون اینكه ماها كاری كرده باشیم، این بیداری ایجاد شده است، درحالیكه هر كدام از ما باید یك سفارتخانه در دل مردم مغرب زمین داشته باشیم.